Úprava sběračů proudu z kolejí.


Sběrače jsou součástí lokomotivy, které se třením o koleje obrušují a jsou spotřebním materiálem. Peníze si ušetříme tím, že sběrače "okoveme" proužky mědi. Dále získáme lepší elektrické vlastnosti a stejně tak mechanické vlastnosti. Měď po koleji lépe klouže, nežli kompozice ze které jsou v originále sběrače vyrobeny. Můžeme vrátit do provozu i staré opotřebované prodřené sběrače. Celý zázrak spočívá v proužcích mědi používané klempíři na okapy a svody dešťové vody ze střech. Vhodná tlouštka 0,5 - 0,8 mm. Nastříháme proužky 32 x 7 mm. V délce 20 mm je ohneme a plochými kleštičkam zmáčknem na sběrač viz vyobrazení. "Okované" sběrače mi vydrží klidně celou sezonu. Výměnu měděných proužků snad nemusím popisovat. Nic to nestojí, až uvidíte někde klempíře požádejte je o odstřižky mědi anebo sousedovi ukradněte okapový svod tak jak to dělají naši snědí spoluobčané!!!  (dále fotogalerie, klikni na obrázek)


Sběrače proudu na lokomotivě.

1 | 2 | 3 >>

Zahradní železnice LGB – stavby


Nabízím vám návod jak zhotovit zajímavé stavby pro naší železnici. Použitým materiálem je dřevo v latích 30 – 80 mm a podlahová umělohmotná krytina tl. 4 mm dodávaná ve čtvercích 300 x 300 mm. Jako nástroje budeme potřebovat menší cirkurálku nebo mafla s možností zvednutí stolu. Pilový kotouč rozvedený na drážku 4 mm. Smirkovou brusku. K vlastnímu spojování – lepení alkaprén.

Nejdříve si nařežeme hranolky 20 x 20 mm. Délku těchto zvolíme podle našich možností v dílně a zručnosti. Poté zvedneme stůl na hloubku drážky 6 mm a příložku na 2 mm. Vyhoblujeme drážky jak patrno z náčrtku. Nazývám je „trámy“. č. 1. rohový, č. 2 pro průběžnou stěnu, č.  3. pro základ a pozednice. Vyfrézované trámy obrousíme na smirkovce. Kdo má protahovačku má práci jednodušší. (příloha obr.)

Potom si zamýšlenou stavbičku rozkreslíme a z podlahoviny vyřezáváme „panely“ vč. oken atd. Na vyřezávání je dobré nějaké železné pravítko, které při každém řezu přitáhneme svěrkou k pracovnímu stolu. Pracujeme s běžným modelářským nožem. Na 3-4 tahy provedeme vždy potřebný řez. Máme-li panely nařežeme trámy. Stavbičku můžeme zkušebně skládat na sucho jako LEGO. Panely v drážkách drží. Trámy nejsou nikterak spojovány. Spojují je panely. Obvykle začneme třeba s čelní stěnou. Do drážek vpravíme chytré množství alkaprénu (chemoprénu) a stěnu sesadíme. Stejně přidáme základový a pozednicový trám. Pozednicové trámy na štítech si necháme přesahova, pro přesah střechy. Neuvažujeme o žádné podlaze ta hnije. Stavbičku posadíme na štěrk. Stavbičku nám zpevní střecha. Vyhoblujeme si lísky cca 4-5 mm a šířky co umí naše cirkulárka – mafl, nebo jaký máme materiál. Lísky na štítové pozednice přilepíme a pojistíme hřebíčky. Jako krytinu lze použít cokoli, třeba i naší podlahovinu. Já jsem použil gumu ze starého bazénu. Efektní je samozřejmě hliníkový plech potažmu měděná folie. Komín = špalíček nebo trubička. Připevní se šroubkem zevnitř.

Povrchová úprava:  pracujeme se syntetikou, nejdřív vše natřeme hodně rozředěnou základovkou, příp. dolní část zopakujeme a po zaschnutí již normálně hustou základní barvou. Spodek můžeme opět zopakovat. S dalším natíráním není co radit.

Okna mohou být dvojí: buď průhledná abychom do výtopny na mašinku viděli = plexisklo. Ostaní okna musí dostat „tapetu“ jinak nesvítí. Tapetu rámy okenní tabulky skla vytiskneme na počítači vyrobené v EXCELu. Uděláme je o 5 mm větší na každou stranu. Použijeme kancelářskou průsvitku tvrdou a tapetu do ní pečlivě zalepíme průhlednou isolepou. To proto, aby nám nenavlhla. Vytištěný toner se rozpije. Nakonec jí do oken přilepíme kvalitní hnědou isolepou. Plexiková okna nařežeme háčkem a podrápeme malým dobře nabroušeným šroubováčkem do tvaru fabrických tabulkových oken. Aby nám okna ve stěně nepropadla přilepíme ke každé straně okna zevnitř proužek podlahoviny z vyřezaného odpadu asi tak o 2 mm přes. Vznikne zárubeň kde už tabulka drží. Zárubeň můžeme také přilepit zvenčí. Je to více přesné práce, ale dostaneme bezvadné orámování oken, které vybízí  k odlišnému nabarvení. Plexi se špatně lepí, drápneme jej pro jistotu na samém okaji háčkem. Staniční nápisy, nádražní hodiny vytiskneme na počítači a nějaký zajímavý hodinový ciferník taky vytiskneme. Potom je tiskem přilepime na kvalitní průhlednou isolepu. Na fasádu přilepíme odpovídající podklad z podlahoviny. Lehce potřeme alkaprénem a necháme 15 min odvětrat, jinak nám to rozpustí toner. Přilepíme. Podobně si uděláme třeba nástupištní hodiny které bývají kolmo na fasádu.

přílohy - stavby